Hemoroid Tedavisinde Ameliyatsız Dönem!

Basur olarak bildiğimiz sosyal hayatı etkileyen rahatsızlıklardan hemoroid tedavisi artık operasyon gerektirmeden yapılabiliyor. Ameliyatsız yöntemler oldukça başarılı ve klasik yöntem kadar etkili.

Operasyonsuz yapılan bu yöntem ile sadece 3-5 dakikada tedavi gerçekleşiyor ve ağrı seviyesi ise oldukça düşük. Ayrıca tedavi sonrası hasta hemen hayatına devam edebiliyor. Bu durum klasik yöntemde mümkün olmamakta. Ameliyatlı tedavide hastanın en az 10 gün istirahat etmesi gerekir. Gerek tedavi sonrası ağrı gerek komplikasyonlar düşünüldüğünde ameliyatsız tedavi cazip gelmektedir. Ayrıca narkoz riskide taşımaz. İki tane ameliyatsız uygulama yöntemi vardır. Birisi bilhassa iç hemeroid için kullanılan Infrared Koagülasyon teknolojisidir. Diğeri ise 2. ve 3. evre rahatsızlıklarda başarı gösteren Ligasyon yöntemidir. Bu uygulamadan hemorid memesi bantla boğularak düşürülmektedir.
Hemoroid Nedir?
Kişinin anal kanalının üst bölgesinde yer alan genişlemiş damarlardır. Halk tabiriyle basur veyahut mayasıl olarak isimlendirilir. Kendini makatta meydana gelen ağrı, kan, şişlik, kaşıntı ile gösterir. İç ve dış olmak üzere iki türü vardır.

Hemoroid Tanısı Nasıl Konulur?
Tanı konulurken bir yandan rahatsızlığın ne kadar ilerlediği de önem arzetmekte ve buna bağlı olarak evresi belirlenmektedir. Eğer kişi 1. evrede ise lifli gıda ve su alımının artırılması, kabızlık yapan besinlerden uzak durulması, dışkılama için zaman ayrılması gibi birtakım koruyucu önlemler yeterli olacaktır. Eğer kişi 2. ve 3. evrede ise koruyucu tedbirler yetersiz kalacaktır ve tıbbi hemoroid tedavisi başlamalıdır. Tıbbi tedaviye başlanmasına rağmen rahatsızlık tekrar eden hastalarda cerrahi operasyon gerekir. 4. evrede olan hastalarda ilaçla tedavi mümkün olmamakta daha çok cerrahi operasyon uygulanmaktadır.

Kimler Hemoroid Olur?
Herkeste görülebilen bir rahatsızlıktır. Fakat çocuklarda 18 yaşından önce makattaki bağ dokusunda yıpranma olmadığından görülmez. Genelde orta yaş üstü kişilerde görülmekle birlikte erkeklerde görülme oranı daha fazladır.

Hemoroidi Tetikleyen Unsurlar
-Tuvalette çok uzun süre vakit geçirmek,
-Dışkılanırken kuvvetli ıkınmalar,
-Sıklıkla kabızlık şikayeti olmak,
-Aşırı baharatlı yiyecekler tüketmek,
-Yanlış beslenme alışkanlığı ve uzun süre ishal problemi
-Kadınlarda gebelik gibi nedenler.

Hemoroid Olmamak İçin Önlemler
Gerek hemoroidi önlemek gerekse erken evre hemoroid tedavisi için posalı besin tüketimi önemli. Meyve ve sebzeyi bol tüketmenin yanında baklagil gibi lifli gıdalar tüketmek kabız olma riski ortadan kaldıracaktır. Tuvalatte gazete, dergi gibi birşeyler okuyarak kalma süresini uzatma alışkanlığını bırakmak. Tuvalet ihtiyacının uzun süre bekletilmemesi. Düzenli egzersiz yapılması ve bol miktarda su tüketilmesi bu rahatsızlığın önüne geçmede etkili olmaktadır. Bunun yanında halter gibi ıkınmaya neden olacak sporlardan uzak durulması önerilir. Masabaşı bir işiniz var ve gün için uzun süre oturmak durumundaysanız sık sık yerinizden kalkmaya özen göstermelisiniz. Ağrı, kaşıntı gibi şikayetiniz varsa zaman zaman hemoroid banyosu yapabilirsiniz. Leğene dayanabileceğiniz sıcaklıkta su koyup bu suda 15 dakika oturduktan sonra hemoroid bölgesine buz koyarak 5 dakika bekletin. Gün içinde birkaç kere bu uygulamayı yaparak rahatlama sağlayabilirsiniz.

Yorumlar

En Çok Okunanlar